Jeśli chcesz sam podjąć się rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to podpowiadamy, jakie dokumenty zgromadzić, aby zarejestrować ją naprawdę szybko, nie narażając się na ciągłe wzywanie przez Sąd Rejestrowy do uzupełnienia wniosku o rejestrację danego podmiotu.
Zacząc należy od przygotowania wniosków rejestracyjnych dla spółki na urzędowych formularzach. Dostępne są one w Sądach Rejestrowych, a także na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
W najbardziej klasycznym wydaniu, do wypełnienia mamy wnioski W3, WK, WE, i WM oczywiście w różnych ilościach w zależności od np. liczby wspólników czy np. ilości PKD wybranej dla spółki.
Oprócz tego wzory podpisów członków zarządu – najczęściej do przygotowania u notariusza w cenie 20 zł netto.
Do wniosków załączamy także:
Dla pewności, bo niestety w Sądach Rejestrowych praktyka bywa różna, załączamy także oświadczenie o niekaralności członków zarządu za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 Kodeksu spółek handlowych.
Spółka musi mieć oczywiście zarząd (o ile nie musi mieć także rady nadzorczej) aby móc ją zarejestrować, toteż o ile akt notarialny nie stanowi o powołaniu zarządu (używając np. sformułowania „stawający poza niniejszym aktem powołują jednoosobowy zarząd w osobie(…)”) wówczas koniecznym będzie załączenie uchwały wspólników o powołaniu zarządu. Wystarczy oczywiście zwykła forma pisemna.
Z uwagi na zasadę tzw. jednego okienka dołączyć trzeba także formularze NIP-2 oraz RG-1. Z praktyki wiemy, że zazwyczaj i tak nie obejdzie się bez wizyty we właściwym urzędzie skarbowym i statystycznym celem ich sprecyzowania, bowiem wymagania poszczególnych urzędów i urzędników są różne, a czasami całkiem dla nas niezrozumiałe. Co ciekawe Sąd Rejestrowy nie bada nawet czy formularze te są właściwie wypełnione, a nawet czy są podpisane. Do wniosku załączamy także zgłoszenie płatnika składek, albo też oświadczenie, że spółka nie będzie płatnikiem.
Zgodnie także z art. 19b ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym dołączyć należy dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się siedziba spółki. Klasycznym przykładem będzie tu umowa najmu, choć może być także np. umowa użyczenia.
Powodzenia !