Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (t. jedn.: Dz. U. 2013 r. poz. 907) w brzmieniu nadanym nowelą Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
Nie ma konieczności zatem, aby firma startująca w przetargu spełniała samodzielnie wszystkie postawione w nim warunki. Ma prawo powołać się na cudzy potencjał (innej, współpracującej firmy, nie przystępującej do przetargu) by sprostać wymaganiom określonym w SIWZ. Dla przykładu, gdy wymagane jest legitymowanie się stosownymi referencjami lub posiadanie doświadczenia w wykonywaniu określonego rodzaju zleceń, firma uczestnicząca w przetargu może przedstawić zobowiązanie zaprzyjaźnionego podmiotu, z którego wynikać będzie, że ten „użyczy” jej swej wiedzy i doświadczenia. Tym samym składający ofertę może polegać na cudzym potencjale.
W takiej sytuacji to jednak Wykonawca musi udowodnić zamawiającemu, że będzie dysponował zasobami innego podmiotu niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tego podmiotu/podmiotów.
Możliwość korzystania z doświadczenia podmiotów trzecich także poprzez posługiwanie się ich referencjami, wobec orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej wydawanych w ostatnich latach, uznać należy za dopuszczalne (chociaż w tym zakresie KIO nie wypracowało jednolitego stanowiska).
W wyroku z dnia 18 sierpnia 2010 r., KIO/UZP 1671/10, Krajowa Izba Odwoławcza uznała, iż bez jakiegokolwiek rozróżnienia w dyspozycji art. 26 ust. 2b ustawy p.z.p. zostały potraktowane tak zasoby wiedzy i doświadczenia, jak i inne zasoby odnoszące się do potencjału technicznego, osobowego, czy też zasoby finansowe podmiotów trzecich, niezależnie od charakteru tych zasobów, a więc czy mają one charakter przenoszalny fizycznie np. oddanie do dyspozycji sprzętu, ludzi, czy też zasobów finansowych, czy też nieprzenoszalny fizycznie (wprost) – oddanie do dyspozycji swojej wiedzy i doświadczenia. Oddanie wiedzy i doświadczenia w tym zakresie może odbywać się zatem tak poprzez faktyczne podwykonawstwo, jak też oddanie nabytego przez przedsiębiorstwo doświadczenia poprzez możliwość korzystania z tej wiedzy przy realizacji zamówienia poprzez konsultacje, czy doradztwo, bowiem w taki sposób także istnieje praktyczna możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia innego podmiotu przy wykonywaniu danego zamówienia.
Inną kwestią i to w praktyce częstokroć problematyczną pozostaje jaką formę ma przybrać owo „pisemne zobowiązanie” i jak dochować formalności, tak, aby firma powołująca się na cudzy potencjał osiągnęła zamierzony efekt.